Sık Yapılan Hatalar

Sık Yapılan Hatalar

Sık Yapılan Hatalar

 • Böcek ilaçlama yaptırmaya karar verdikten sonra hizmet alınacak firmanın yasal izinleriyle ilgili araştırma yapmamak...
  Bu konuda üç önemli unsur vardır. Birincisi ilaçlamayı yapacak firmanın Sağlık Bakanlığı'ndan ruhsatlı olması. İkincisi ilaçlamanın doğru ve bilimsel yöntemlerle uygun dozlarda yapılması Üçüncüsü de kullanılacak ilaçların Sağlık Bakanlığı'nın ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO)'nün kriterlerine uygun olması ve size belirtilen ürünlerin orijinal ambalajlarının uygulama öncesi sizin önünüzde açılması. Bu araştırmayı yapmazsanız böcek ilaçlamada kullanılan ilaçların Sağlık Bakanlığı'ndan onaylı olup olmadığından emin olamayabilirsiniz. Aynı zamanda ilaçların doğru uygulama yöntemleri ve doğru dozları da ancak ehil ve yine Sağlık Bakanlığı'ndan ruhsatlı firmalar tarafından yapılabilir.
 • İlaçlama yapıldıktan sonra böcek sorununun tamamen biteceğini düşünmek...
  Ne pahasına olursa olsun müşteri kazanmak isteyenlerin söylemlerinden biridir. Böcek ilaçlama işlemi doğru ilaçlarla ve doğru yöntemlerle yapılsa bile bazen problemler tam olarak giderilemez. Çünkü problemin çözümünde en az ilaçlama kadar önemli olan iki şey daha vardır. Birincisi, yaşam alanınızın yalıtım durumu (içerideki sorun çözüldükten sonra problemli diğer alanlardan yeni böcek girişlerinin olmaması) İkincisi, alanın genel hijyen koşulları (Alan temiz tutulmadığı sürece sorun ilaçlamaya rağmen tekrar edebilir). Ayrıca, genelde ilaçlama esnasında mekanda bulunan ve henüz açılmamış yumurta paketlerine ilacın etki edememesi nedeniyle yaşanır. Mekanın fiziksel özellikleri ve ısısına bağlı olarak ortalama 20-30 gün içerisinde yumurtaların açıldığı düşünüldüğünde ilk ilaçlamadan 1 ay sonra yapılacak ikinci ilaçlama sorunu gidermekte etkili olacaktır. Bununla beraber ilaçlama yapıldıktan sonra bazen kısa süre için böcekler görülebilir. Bunun nedeni insektisite (böcek ilacına) maruz kalan haşerelerin sinir sistemleri etkilendiğinden insektisit kalıntısından uzaklaşıyor olmalarıdır. Ayrıca haşerenin ilacı deri ve ağız yoluyla tüketmesi gerekliliği de aynı sonucu doğurabilir. Unutmayın, önemli olan böcek sorunuyla karşılaşmadan onları evinizden ya da mekanınızdan uzakta tutmak için gerekli profesyonel ve periyodik yardım almaktır.
 • Yapılan ilaçlamaya dair genel bilgileri talep etmemek, kullanılan ilaçları, yöntemleri sorgulamamak...
  Evinize ya da işyerinize gelen ekiplere ilaçların Sağlık Bakanlığı'ndan onaylı ve kullanılan ilaçların insan sağlığına olumsuz etkileri olup olmadığını mutlaka sorunuz. Ayrıca uygulanacak ilaçlara dair firmadan ürünlerin güvenlik formlarını isteyiniz. Unutmayın, piyasada çok sayıda "Halk Sağlığı Alanında Haşerelere Karşı İlaçlama Usul ve Esasları" kapsamında çalışmayan firma görünümlü şahıslar ve insan/çevre sağlığını tehdit eden uygulamalar var.
 • Sürekli temiz tutulan mekanlarda asla haşere sorunu yaşanmaz!
  Bu da haşereyle ilgili yanlış düşüncelerden biridir. Evet, temizlik haşere problemiyle mücadelede en etkili yöntemlerden biridir. Ama, siz ne kadar temiz olursanız olun. dışarıdan içeri gelen alış veriş poşetleri, ayakkabılarınız, bavullarınız hatta elbiseleriniz bile yaşadığınız mekanlara haşere (Ör. Satın aldığınız soda şişesinin üstünde evinize getirebileceğiniz yumurta ve larva) taşıyabilir. Bu nedenle periyodik bakımdan asla vazgeçmeyiniz.
 • İlaçlama yapılırken evin ya da iş yerinin terk edilmesi, saatlerce kullanılmadan kapalı tutulması ve sonra havalandırılması gerektiği...
  Bunlar eskidendi. Ekstrem durumlar dışında bu tablolarla artık karşılaşmıyoruz. Çünkü, kullanılan ilaçlar sadece haşereler üzerinde etkili olup insan sağlığına ve evcil hayvanlara karşı zararsızdır. Dolayısıyla da mekanınızı terk etmeniz gerekmemektedir. Böcek ilaçlama esnasında ve sonrasında normal yaşantınıza devam edebilirsiniz. Bu durum kokusuz ilaçlarla ve jel yöntemiyle yapılan ilaçlamalar için geçerlidir. Kokulu ilaçlama yapılması gereken durumlarda işin uzmanları gerekli sağlık tedbirlerini almanız hususunda sizlere gerekli yönlendirmeleri yapacaktır.
 • Apartmandaki ortak alanlar ilaçlandığında sorunun ortadan kalkacağını düşünmek...
  İlaçlama yapıldığında zararlı haşereler kendilerine yeni yuvalar arar. Örneğin Hamam böceklerinin abdomenlerinin (karın) arka tarafından uzanan duyargaları çok hafif hava akımlarına bile duyarlıdır; öyle ki, potansiyel bir tehlikeden saniyenin binde 54'ü gibi bir zamanda kaçmaya başlayabilirler. Ortak alanlar ilaçlandığında haşereler genelde evlere doğru ilerler. Her ne kadar ilaçlama yapılan alandaki insektisitten etkilenip ölecek olsa da üzerinde taşıdığı olası yumurta paketlerini yeni gidecekleri yerlere taşıma riskleri oldukça büyüktür. Bilinen hiçbir ilaç yumurtaları yok edemez. Bu nedenle, apartmanların ortak alanları ilaçlanırken dairelerin de ilaçlanması şiddetle tavsiye edilir.
 • Evcil hayvanların düzenli kontrolleri yapılırsa haşere riski ortadan kalkar...
  Hayır. evcil hayvanlar zararlı haşereler için en verimli yaşam alanlarından biridir. Doğal kokuları, tüyleri ve vücut ısıları göz önüne alındığında riskin sürekli var olduğu ve özellikle evcil hayvan barındırılan mekanlarda düzenli ve profesyonel ilaçlamanın önemi unutulmaması gereken bir gerçektir.
 • İlaçlama sonrasında firmadan rapor ve belge talep etmemek...
  Bunu sakın unutmayınız. Özellikle yasal olmayan firmalar rapor vermemektedir. Bu durumda evinizde ya da işyerinizde kullanılan ilaçların Sağlık Bakanlığı'ndan onaylı olup olmadığını bilemezsiniz. Bu da, istenmeyen durumlarla karşılaşma riskinizi artırabilir. Rapor almak aynı zamanda sizin hukuksal olarak da avantajlı bir konumda olmanızı sağlar.
 • Uygun ilacı piyasadan temin edersem kendim de uygulayabilir ve sorunu çözebilirim...
  Bu yolu denememenizi öneririz. Uygun ilaçların doğru dozlarda kullanımı son derece önemlidir. Konuyla ilgili yine bir örnek vermek gerekirse, çoğu haşere türü ama özellikle hamamböcekleri çok dayanıklıdırlar. Çevresel koşullara ve zorluklara çok çabuk adapte olurlar. Hatta kafası kopmuş bir hamamböceği bir hafta yaşayabilir. Bir haftadan sonra gerçekleşen ölümün nedeni sanıldığının aksine susuzluktur. Bu bağlamda bilinçsiz yapılan amatör mücadelelerde ilaçlara karşı çok çabuk direnç kazanabilirler. Nietzsche' nin de söylediği gibi "onları öldürmeyen şey güçlendirir". Ayrıca doğaya zarar vermemek için ilaçlama sonrası atıkların kontrollü olarak toplanması ve ilaçlama yapan kişinin sağlığı da büyük önem taşımaktadır. Her işte olduğu gibi, haşerelerle mücadelede de en iyi çözüm işi "uzman"ına yaptırmaktır.
 • Ben hiçbir şey yapmadan, sadece ilaçlama yaptırarak da böcek sorunundan kurtulurum...
  Keşke mümkün olsa... Bunu biz de çok isteriz. Böcek sorunu yaşamaya başlamışsanız biliniz ki, iş ya da yaşam alanınızın etrafında da benzer sorunlar vardır. Tek başınıza bu sorunu apartman dairenizde, müstakil evinizde ya da iş merkezinizde yaşıyor olma ihtimaliniz yok denecek kadar azdır. Böcekler uygun ortamları bulduklarında çok çabuk üreyen ve hızla dağılan canlılardır. Eviniz ya da işyeriniz tertemiz olabilir. Böceklerin barınabileceği koşullara sahip de olmayabilir. Ancak bu böcek problemi yaşamayacağınız anlamına gelmez. Eğer yaşam alanınızın bulunduğu ortak alanlar ya da diğer yaşam alanlarıyla kesiştikleri noktalarda, böceklerin geçiş yapabileceği yalıtım sorunlarınız mevcut ise risk altındasınız demektir. Örneğin, daire giriş kapınız kapandığında altı ya da sağı solu böcek geçişine uygunsa, bahçeli bir evde oturuyor ve kapı-pencerelerinizde sineklik kullanmıyorsanız, apartman aralığına bakan banyo-wc pencerelerinizde uygun korumalar yoksa diğer alanlarda yaşanan sorunların sizin yaşadığınız yerde de olmaması için hiçbir sebep yoktur. Unutmayın, ilaçlama uygulamaları içerideki sorunları gidermek için bir çözümdür. Bazı ticari söylemlerin aksine manyetik bir alan yaratmaz. Dolayısıyla böceklerin ya da kemirgenlerin uygun boşluklar bulduğunda ilaçlanan alana girişini engellemez. Elbette ilaç aktif olduğu sürece içeri yeni girenleri de etkileyecektir. Fakat halk sağlığı alanında kullanılabilen tüm sıvı ilaçlar (yasal ilaçlar) ıslak temizlikle birlikte bulunduğu zeminden çözünme zorunluluğu taşır. Yani bu anlamda ilaçlama uygulamalarını koruyucu olarak nitelendirmek yerine, sorun çözücü olarak görmek ve beklentiyi de bu yönde şekillendirmek doğru olacaktır.